Szanowni Państwo,

w ostatnim dniu września otrzymali Państwo pismo zawierające nowe stawki opłat, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2022 r. Stawki są różne, zależą od tego, na której nieruchomości Państwo mieszkają czy posiadają Państwo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu czy odrębną własność, a w przypadku tej ostatniej czy są Państwo członkami spółdzielni czy nie.

Proces kalkulowania stawek oparty jest o dotychczasowe koszty działalności spółdzielni, bilanse oraz koszty prognozowane w najbliższych miesiącach. Media różnych nurtów, tak ogólne jak i ekonomiczne od kilkunastu miesięcy bombardują nas informacjami o najwyższej od lat w Polsce inflacji (która wynosi ponad 5%). W naszej Spółdzielni w ostatnich latach udało się kilka razy zmniejszyć stawkę na gospodarkę cieplną, rok temu zmniejszyć stawkę eksploatacji, a ponadto od 5 lat stawka odpisu na fundusz remontowy nie była zmieniana. Pomimo tego udało nam się obniżyć stawkę eksploatacji dla wszystkich, m.in. dzięki redukcji pewnych kosztów (zmniejszenie etatów, zmiana operatorów telefonii, rezygnacja z części wydatków) oraz poszukiwania nowych „pożytków” (m.in. paczkomaty, które niedawno pojawiły się na osiedlu). Dzięki pożytkom, wśród których prym wiedzie nasz charakterystyczny komin starej kotłowni możemy część kosztów eksploatacji pokryć nie z opłat mieszkańców, a z zewnętrznych źródeł.

Czyli obniżamy stawkę eksploatacji, nie zmieniamy stawek na gospodarkę cieplną. Opłaty komunalne (śmieci, woda, ścieki) zależą nie od Spółdzielni, a od Gminy Brwinów. Ze składników opłaty za lokal, o których więcej informacji tutaj pozostała stawka odpisu na fundusz remontowy. Jako jedyna ulega podniesieniu, ale podkreślam – po 5 latach, przez które nie była zmieniana, pomimo prowadzenia intensywnych prac związanych z wymianą wewnętrznych linii zasilających oraz remontami klatek schodowych w blokach 1-13 oraz bezdyskusyjnym wzrostem tak płacy minimalnej jak i przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (tzw. średniej krajowej). Jak też przeprowadzający z Państwa remonty wiedzą koszty materiałów budowlanych w ostatnich latach również wzrosły. A w naszej Spółdzielni stawka odpisu na fundusz remontowy przez 5 lat nie była podwyższana, dopiero teraz, mając na uwadze, że prace, o których wspomniałem w blokach 1-13 (nie jedyne jakie były wykonywane) pochłonęły środki funduszu remontowego, a chcemy mieć zabezpieczone środki na prace remontowe tak planowane, jak również takie, których konieczność może pojawić się nagle stawka wzrośnie z 2,00 zł na 2,30 zł od 1m2 powierzchni użytkowej lokalu. Ale nikt nie zapłaci 0,30 zł więcej od 1m2, ponieważ jednocześnie od tego samego 1m2 naliczana jest stawka eksploatacji, która w przypadku większości lokali ulegnie obniżeniu o 0,14 zł albo 0,24 zł, a w kilku lokalach obniżka stawki eksploatacji przekroczy podwyżkę odpisu na fundusz remontowy. W efekcie mimo inflacji powyżej 5% państwa miesięczna opłata za lokal w 2022 roku pozostanie na poziomie zbliżonym do 2021 roku. Ponadto o 1,00 zł od lokalu podnosimy opłatę za sprzątanie klatek schodowych, ponieważ ze względu na rosnące koszty pracy i środków czystości firma świadcząca te usługi nie jest w stanie utrzymać tej samej stawki przy zapewnieniu odpowiedniej jakości usług.