Opłata czynszowa, która jest wnoszona do ostatniego dnia miesiąca składa się z kilku elementów. Na część z nich mają wpływ koszty funkcjonowania Spółdzielni, na część zużycie mediów przez mieszkańców danego lokalu, a na inne Rada Gminy Brwinów.
Na przykładzie jednego z mieszkań w zasobach naszej Spółdzielni, które mierzy 46,2 m2 powierzchni użytkowej aż 18,16% comiesięcznej opłaty czynszowej stanowią opłaty komunalne, na które Spółdzielnia nie ma żadnego wpływu. Jest to opłata za zimną wodę (oraz ciepłą, z tym, że bez kosztów jej podgrzania), ścieki oraz wywóz odpadów komunalnych. Kolejnych 30,76% opłat stanowi opłata za podgrzanie wody oraz za centralne ogrzewanie (Spółdzielnia dysponuje własną kotłownią gazową dla 13 budynków mieszkalnych i biura oraz dwiema małymi kotłowniami w dwóch budynkach). Kolejne 32,68% stanowi stawka eksploatacyjna, czyli rzeczywiste koszty działalności Spółdzielni. Ostatnie 18,39% opłat to fundusz remontowy oraz fundusz wodomierzy.
Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym grupom opłat:
- Jak już wspomnieliśmy, Spółdzielnia nie ma wpływu na opłaty komunalne (woda, ścieki, śmieci), ponieważ stawki tych opłat oraz zasady ich naliczania ustala Rada Gminy Brwinów, a Spółdzielni pozostaje się do nich zastosować. Ponadto Spółdzielnia w pewnym sensie odciąża pracowników Brwinowskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Zespołu ds. Gospodarki Odpadami w Urzędzie Gminy Brwinów, ponieważ nie muszą oni rozliczać poszczególnych lokali będących w zasobach Spółdzielni, a rozliczają Spółdzielnię jako jeden podmiot. Natomiast rozliczenia poszczególnych lokali, zgodnie z gminnymi wytycznymi dokonują pracownicy Spółdzielni.
- Spółdzielnia nie ma również praktycznie wpływu na opłaty za centralne ogrzewanie oraz podgrzanie wody. Na wysokość tych opłat ma wpływ koszt paliwa gazowego, energii elektrycznej oraz w przypadku centralnego ogrzewania aura (im więcej zimnych, mroźnych i bardzo mroźnych dni, tym więcej energii cieplnej trzeba wytworzyć), a w przypadku podgrzania wody jej zużycie przez mieszkańców. Oczywiście dochodzą też koszty bieżącego nadzoru i konserwacji kotłowni. Spółdzielnia dba o efektywne wykorzystanie kotłowni, usuwanie na bieżąco ewentualnych usterek oraz przeglądy instalacji ciepłowniczej, co pozwala redukować część kosztów, aczkolwiek nie tak znaczą jak wspomniany na początku koszt paliwa gazowego.
- Stawka eksploatacyjna – wydaje się, że tutaj Spółdzielnia ma wpływ na opłaty, jednakże należy pamiętać, że część kosztów eksploatacyjnych Spółdzielnia ustala samodzielnie, a część zależy od podmiotów zewnętrznych współpracujących ze Spółdzielnią.
- Odpis na fundusz remontowy oraz na fundusz wodomierzy – te opłaty Spółdzielnia teoretycznie może kształtować dowolnie, mogłaby je nawet wyzerować, bądź sprowadzić np. do symbolicznych 10 groszy za metr kwadratowy powierzchni użytkowej lokalu… Należy jednak pamiętać, że ta część opłaty czynszowej, to comiesięczna „cegiełka” na bieżące remonty, planowane w dalszej przyszłości czy likwidację nagłych awarii. Bez odpisu na fundusz remontowy, bądź przy niewielkim, symbolicznym odpisie albo mieszkańcy musieliby ponosić koszty danego remontu bezpośrednio (np. zamiast 100 zł co miesiąc każdy mieszkaniec klatki schodowej musiałby wpłacić jednorazowo 8000 zł, aby został wykonany jej remont) albo Spółdzielnia musiałaby zaciągnąć kredyt, co oznaczałoby i tak dodatkowe opłaty dla mieszkańców, jak wspomniany fundusz remontowy, powiększone o odsetki i koszty kredytu.
Opłaty czynszowe ustalane są na podstawie wytycznych Urzędu Gminy Brwinów, realnych kosztów eksploatacji kotłowni, planowanych i zrealizowanych remontów oraz kosztów bieżącej działalności Spółdzielni. Na podstawie budżetu Spółdzielni przygotowanego przez księgowość, analizując przychody i wydatki w latach ubiegłych oraz wydatki przewidywane Zarząd Spółdzielni przedstawia propozycje stawek Radzie Nadzorczej, która wnosi swoje uwagi, po których uwzględnieniu akceptuje wysokości stawek.